fajnvoda

Co dělat při nedostatku vody ve studnách a vrtech.

Co dělat, když je nedostatek vody ve studni - vrtu, aneb slabá vydatnost pramene. V tomto článku vám popíšu jak si pomoci při tomto problému.

Po domluvě jsme vám schopni toto zařízení kompletně dodat a zprovoznit - cena se odvíjí od dodaného zařízení a materiálu tzn. čerpadla, nádrže, čidel, vodoinstalace, elektroinstalace a zapojení. Na všem se dá domluvit ! Neváhejte zavolat a napsat , pokud to bude možné na vše vám odpovím a poradím.

Toto zařízení není žádná novinka ale hodně lidí o tom neslyšelo nebo neví jak to funguje a jak se to dá udělat. Pravda je, že na internetu je o tom napsáno velmi málo nebo vůbec, ti kteří to znají a vědí o tomto zařízení, tak se budou myslet, že jsem objevil Ameriku ale opak je pravdou - chci poradit a dát pomoc lidem kteří mají opravdu velký problém s vodou a nemají jinou možnost - vím o čem píšu, setkávám se s tím pořád a stále častěji. 

Je to vynikající pomoc při slabém přítoku vody ale ne při žádném.

Do studny natéká slabě voda - nátok třeba 50 litrů a víc za 24 hod, těch 50 litrů stačí na chatu s tím, že se naučí lidé s vodou šetřit, není to na zalévaní, bazén atd, je to opravdu jen na pití a vaření ale jde to. Pokud je větší vydatnost tak je to i na splachování, praní a zalévaní jen toho nejnutnějšího. Pokud se nainstaluje větší sběrná nádrž a el. napájení se nechá zapnuté i po odjezdu s chaty tak se dá zásoba vody používat normálně jak za dobrého nátoku do studny. - popis funkce čerpadel dále v článku.  - za dobu nepřítomnosti se sběrná nádrž naplní a je připravena k použití po příjezdu na chatu.

U rodinných domů se doporučuje dát sběrnou nádrž většího objemu min.750 litrů, muže být i 500 l ale zase musí být větší přítok, já doporučuji aspoň těch 750 l, ideální jsou dvě 1000 l nádrže nebo zhotovena na míru nádrž 2m3. Mám zákazníky kde mají nádrže o objemu 4m3 a to je pak super, může se prát bez ohledu na to, že dojde voda, sprchování je bez problému ale i zalévaní nejnutnější zeleniny v období sucha.

A teď to nejhlavnější popis principu fungování dopouštění vody do sběrné nádrže. V popisu jsou filtry, UV lampa, by-pasy na tyto zařízení. Vše je samozřejmě volitelné a nemusí to tam být pokud si to zákazník nepřeje ( nebo si to svépomoci sám udělá). Já zde popisuji zapojení, dle mých zkušeností  potřebné ke správnému fungování. Během popisu vše vysvětlím, co k čemu slouží a proč je to nutné.

1) čerpadlo ve studni musí být těsně nad dnem ideální pod čerpadlem pokud je jíl a jemný písek dát několik cihel nebo betonovou dlaždici a to kvůli nasátí většího množství sedimentu a to i po vyčištění, protože po delším provozu tzn. 1, 2,3, roky atd. s přitékající vodou, přitéká i jemný sediment který se bude usazovat co nejblíž čerpadlu, protože tam bude největší pohyb vody. Toto neplatí pro studny s normálním a velmi dobrým nátokem vody, tam se dává čerpadlo min.30 -50 cm nad dno a to platí i pro vrty. Ideální v těchto studnách je použití čerpadel se spodním sáním vody a ne se sáním uprostřed čerpadla tam potom zůstává hodně vody, která se nedá odčerpat. Další možnosti je položit čerpadlo na dno na cihly, kameny  zajistit proti pohybu. Už jsme to vícekrát řešili u zákazníků - rozřezali jsme plastovou trubku většího průměru než je čerpadlo na půl a čerpadlo jsme do trubky položili a zajistili stahovacími páskami k trubce a položili na dopředu udělané lože s cihel kvůli sedimentu. Děláme lože s nerez oceli s nožkama které položíme na dno i s uchyceným čerpadlem. Na vývod čerpadla, před zpětný ventil dáme 90° koleno a vyzkoušíme jestli je v pořádku zpětný ventil. Nikdy ani v tom nejhorším případě nepoužívejte vibrační čerpadlo Malyš nebo teď s novými exklusivními názvy Hecht 3166, Ruche 1NG, 2T, Nemo, a jiné názvy je to to nejhorší co jste udělali nebo chcete udělat a pokud jste to už udělali tak jste si sami ucpali studnu i vrt. Tyto čerpadla byla zhotovena prvotně pro odčerpávaní zatopených objektů, sklepů atd. tam se pověsili - položili a nechali se svému osudu, čerpat a čerpat dokud se nespálila. Na tyto práce jsou neocenitelné protože mají velký výtlak jak na výšku tak i na dálku, poměrně nízkou spotřebu energie a min. náklady na opravy ale to je vše. Jó ještě jsem zapomněl cena -super při nákupu. Vibrace čerpadla vám těma vibracemi udusávají prostor kolem studny a vrtu a nátokové kanálky ( pramínky) jsou udusány a vše kolem jak beton - tak pozor na to!  Pohroma po vytažení ze suché studny a vrtu. Je až neskutečné co jsem viděl co dokáže tento malý pracovník udělat ve vrtu i ve studni, zavrtá se do dna a nejde vytáhnout, protože je k tomu jen hadicové připojení, které se vám buď svlékne z vyústění nebo natahujete hadici až ji utrhnete v dobrém případě když hadici vytáhnete celou jinak vám třeba půlka zůstane ve vrtu. Pak už jen přívodní kabel, ten je velmi rychle utržený a vrt je nepoužitelný. Vrt je v hájí a jste bez vody takže cena za toto čerpadlo plus cena nového vrtu a víte výsledek. Promiňte, že jsem se trochu zdržel u této problematiky ale nemohl jsem to přejít bez toho abych vysvětlil problém.

  • Teď čidla čerpacího zařízení - čidlo č,1 - těsně nad dno na úrovni spodku čerpadla,  je na  komunikaci s ostatními čidly. čidlo č,2 -  pár cm nad sáním čerpadla, ne na úrovni, protože se čerpá voda a pokud nebude čidlo na suchu tak nevypne ovládaní a čerpadlo jede na sucho, takže pozor !   čidlo č,3 -  dle přítoku - pokud je to studna nechat mezi čidlem č,2 a č,3 co nejblíž tzn. třeba i 5 cm ve studni se jedná třeba o 5 litrů které se dostanou do trubek a postupně do sběrné nádoby za předpokladu, že jsou v pořádku zpětné ventily opravdu kontrolovat ale můžete nechat ale i 10, 15 i 20cm vše záleží kolik nateče vody a hlavně jak rychle --  rovnice čím rychleji nateče voda tím větší rozdíl mezi čidly a čím pomalejší nátok tak menší rozdíl mezi čidly. Jedná se hlavně o to aby častěji čerpalo čerpadlo a tím využijete co nejvíc vody - pokud dáte čidla moc daleko od sebe, budete čekat  hodinu  i dvě než vám sepne čerpadlo a vytlačí třeba jen dvacet litrů a když dáte čidla bliž tak vám sepnou čerpadlo častěji třeba co 30 minut po 8 litrech a máte už víc jak 10 litrů za 2 hod. berte to jako příklad. 

U vyústění ze studny a vrtu by měl bít uzavírací ventil který v případě výměny čerpadla, čištění studny a výměny zpět. ventilu se nemusela vypouštět voda která je v potrubí - byla by to škoda. U vrtů to je  z 95 % splněno a u studní je to pravý opak tam to z 95 % není. Teď něco kolem elektriky je jedno jaké napájecí napětí je pro čerpadlo i když je přívod 400 V a ovládací jednotka je na 230V tak se to dá přepojit  a přidat pomocné relátko které bude spínat 400V. Není třeba zvlášť 230V a 400V. Pokud je čerpadlo na 230V tak je to v pohodě nic by se nemuselo přidávat. Toto všechno je rozvedeno v rozvaděči ovládaní čerpadla, zní to hrozně ale ve skutečnosti je to krabička kde se vlezou svorky na připojení čerpadla, čidel, přívodu el. energie, jistič a ovládaní čerpadla. Tady toto o čem jsem doteď psal, tak je ve studni a vrtu a první zařízení které je v objektu je sedimentační filtr ať 10" nebo 20" vše záleží na velikosti objektu a spotřeby vody. Velikost filtrační vložky tzn. velikost částic (sedimentu) která projdou přes filtr udává se v mikronech a tento by měl být max. 80-50 mikronů. Vysvětlím, zákazníci si koupí filtr někdy 5" a v dobrém případě 10" filtr a do nich na radu prodávajícího plastovou vložku (sítko) velikost 120 mikronů někdy kovovou 80-100 mikronů - tyto sítka zachytí jen písek ale jemnější sediment projde a usazuje se v potrubí, tlakové nádobě, pod tlakovým spínačem domácí vodárny a hlavně v bojléru kde se kupí a něm nám raší bakterie, které nám znehodnocují kvalitu vody. Takže tento filtr tam musí být, 85% lidí ve starších RO (rodinné domy) je nemají. Nebudu to zde moc rozvádět málo místa. U tohoto filtru je první by-pass a to kvůli 1, výměně filtr. vložky, když povolíte nádobu filtru po odtlakování potrubí tak aby vám nevytekla veškerá voda ze systému a mi ji máme málo tak proto a 2,  když se ucpe filtr a jak to bývá, nemáme náhradu tak aby jsme nebyli bez vody než seženeme novou. Další krok, voda ze studny nám teče do sběrné nádrže a měla by být pokud možno co nejčistější a proto filtr, jinak se nám bude hodně sedimentu usazovat na dně nádrže. Jednou za rok vyčistit a desinfikovat.

  • Teď čidla čerpacího zařízení nádrže - čidlo č,1 -  úplně na dně je jen na komunikaci s čidly, čidlo č, 2 - opačně jak u čidel ve studni, min 2/3 ode dna nádrže aby prostor mezi čidlem č,1 a 2 byl co největší tzn. nádrž se bude udržovat stále plná aby byl dostatek vody při zvýšené spotřebě vody. Při poklesu vody na čidlo č,2 sepne přívod pro čerpadlo ve studni a tím muže stále i po 5,10 litrech dopouštět nádrž nezávisle na odběru vody a to jen ten hlavní důvod proč sběrná nádrž - i když vodu hned nepotřebujete tak se stále po troškách dopouští, nezávisle na vás tzn. večer jak spíte nebo jste s chaty doma, tak se stále zásoba vody zvětšuje ve váš prospěch a pohodlí, ráno máte zase větší množství vody v zásobě. Čidlo č,3 se dává kousek od vrchního okraje nádrže ale tak aby zase voda nepřetekla a čidlo přeruší dodávku el, energie pro čerpadlo ve studni - vrtu.

Na spodní vypusť z nádrže se napojí klasicky domácí vodárna, mezi domácí vodárnu a sběrnou nádrž nedávat filtr!  Berte sběrnou nádrž jako zdroj vody tzn. vrt a studna, většina vodařů i domácích kutilů si právě tam zapojují filtr a to je špatně, protože při ucpání filtrační vložky je tlakový spínač v poloze kdy je sepnuté čerpadlo a to se snaží natlačit vodu do systému ale neprotlačí vodu přes filtrační vložku a stává se, že se čerpadlo spálí nebo se roztrhne těleso filtru. Takže filtr až za domácí vodárnu a taky s by-passem a zase kvůli výměně vložky. Následně na základě rozboru vody do systému můžeme nainstalovat UV lampu ale nemusíme pokud budete aspoň jednou za rok dezinfikovat celý systém v RD nebo v chatě, včetně bojleru. UV lampu neinstalovat pokud před ní nebude filtr, protože v UV lampě je skleněná trubice a ta se postupně zanáší sedimentem z vody a snižuje se tím účinnost lampy. Za UV lampou už voda pokračuje do systému rozvodu vody objektu. 

Tímto článkem jsem chtěl vnést trochu světla do tohoto problému. Doufám, že vám článek trochu pomůže.

 
Jiří Rozumek
  735 71   Dětmarovice
  tel.: +420 603807382
 
  ičo 16611616
  pobočky - Výjezdní střediska - Brno, České Budějovice, Kralovice, Prostějov, Praha,

QR code