Čištění vrtu. Vrt čistíme hlavně kvůli sedimentu který nám nateče do vrtu společně s vodou. Když se zanedbá doba čištění, tak se může stát, že nám v sedimentu uvízne čerpadlo a pohroma je dokonána. Je nám všem jasné, že nikdo nechodí během roku a nezkouší zatáhnout za potrubí ve vrtu jestli jde zvednout. To až za pár let se stane, že najednou jde potrubím voda zakalená a s větším sedimentem který nezachytí filtr protože tam není a sediment nám teče do vany a umývadla a začínají se ucpávat sítka na vodovodních bateriích a to už bývá pozdě. Čerpadlo se skládá z motoru a čerpacího ústrojí a ve vrtech se dávají z 90% čerpadla kde je motoru dole a nad ním teprve čerpací ústrojí a to je ten problém, sediment se pomalinku usazuje kolem motoru a každé čerpadlo má své minimální vibrace a tou vibraci se sediment upěchuje a čerpadlo zaroste a nejde vytáhnout. Vytahovali jsme čerpadlo z vrtu i s potrubím z hloubky 40 m a čerpadlo nepovolilo tak bylo zarostlé v potrubí, nakonec jsme potrubí zatlačili zpět a svou technikou se nám po 2 hodinách podařilo čerpadlo vytáhnout ale není to pravidlem, že vždy se dílo nepodaří, byli vrty kdy už to opravdu nešlo a utrhli jsme i plastové potrubí. Právě kvůli tomu se čistí, pak se čistí kvůli zapáchajícímu sedimentu kdy voda už natolik smrdí, že se nedá ani čerpat napovrch tak smrdí. Celý RD zapáchá a je to jen kvůli tomu, že se vrt nečistil. Je to nevědomostí lidí ale i firmou která vrtala vrt a zákazníky na to neupozornila, většina lidí si myslí, vrt je navždy ale tak to není i o vrt se musíte starat je to váš jediný zdroj vody. Většina zákazníků nemá zabezpečený vrt síťkou kvůli hmyzu, slimákům, myším atd. ty spadnou do vrtu a tam se rozkládají a jsou živnou půdou pro bakterie všeho druhu a pak ty problémy. Další problém jak to vyřešit, aniž by se volala firma na čištění, na hygieně vám řeknou nalijte si savo do vrtu a mělo by to být dobré - ale problém je, že na hygieně neřeknout přesný postup jak dezinfekci provést.
To savo neví, že má klesnout až na dno (vrt hluboký 30m) než by kleslo tak je tak naředěné, že je nefunkční a po 20 minutách je aktivní chlór jako těkavá látka už dávno pryč. Správný postup je stejný pro vrty a studny stejný :
1, vyčerpat všechnu vodu
2, vybrat všechen sediment
3, do vědra 20l nalít dezinfekci a nalit ji do prázdného vrtu-studny
4, počkat 15-20 minut a vodu vyčerpat a nechat znovu natéct a teprve pak je dílo dokonáno, pokud vynecháte některou s těchto věcí tak jste problém nevyřešil, jen oddálil a problém se vrátí ale s větší razancí a vždy v tu nejmíň vhodnou dobu.
Nalít savo do vody a myslet si - udělal jsem maximum je bláhové.
Já všem našim zákazníkům doporučuji instalaci sedimentačního filtru a to hlavně kvůli sedimentu ať se nedostává do bojleru ale hlavně kvůli tomu - když se vám zkracuje pravidelná výměna vložky ve filtru třeba ze 6 měsíců postupně na 2, pak na 1 měsíc a míň tak se zjistíte, že se s vrtem něco děje a můžete si problém vyřešit vyčištěním vrtu. Předejdete uvíznutí čerpadla nebo spálením a hlavně zachráníte si vrt v hodnotě několika desetitisíců korun a to už stojí za to! filtr cena 600 - 1600 kč
Četnost čistění vrtu je jako u studny 4-6 let,
1, čistění vrtu se dělá hlavně kvůli ukládaní sedimentu na dně vrtu, který postupně ubírá na hloubce vrtu a zabrání uvíznutí čerpadla v sedimentu
2, postupně se ucpávají perforace v plášti vrtu, který má za následek zmenšující se nátok vody do vrtu
Čištění vrtu začínáme vytažením Vašeho čerpadla a potrubí,
pak vrt čistíme tlakovou vodou, čistíme perforace a stěny pláště a tlakem rozrušíme sediment na dně vrtu,
potom odčerpáváním vody a sedimentu speciálním čerpadlem skutečně odčerpáváme (vysajeme) sediment ven z vrtu a ne jenom rozvíříme,
tato metoda je v dnešní době tou nejúčinnější na čištění vrtů,
následně dezinfikujeme celý vrt, potom čekáme asi 20 minut a pak čerpáme vodu do té doby než teče čistá voda.
končíme spuštěním Vašeho čerpadla a potrubí do vrtu.
nečistíme vrty airliftem ani tlakovým vhánění vody do vrtu a následným vyplavováním sedimentu z vrtu, tyto metody nejsou tak účinné, jako přímým odčerpáním sedimentu ven z vrtu speciálním čerpadlem na odkalení vrtu
touto metodou se neničí pozemek kolem vrtu a nevadí ani, že je vrt umístěn v budově nebo pod přístřeškem vše v okolí zůstává nepoškozené a čisté.
4 způsoby čištění vrtů:
1, airliftem - stlačený vzduch se vhání v polyetylenové trubce do trysky na dno vrtu a tento vzduch tlačí od spodu před sebou vodu se sedimentem. Vypadá to hezky ale skutečnost je malinko jiná, po cestě z vrtu vzduch ztrácí na síle protože před sebou tlačí vodu (váha je někdy i několik set kg), při této ztrátě síly se začíná voda se sedimentem obcházet kolem vzduchové bubliny a postupně padají zpátky na dno. Když je průměr vrtu kolem 100 mm je tu účinné čištění, ale zase to ale, musí být ve vrtu dost vody. Příklad v 40 m vrtu je 15 m hladina vody - je to jenom pro oči diváka, pak následuje, vyfouknutá voda je nenávratně pryč a chybí na další vyfouknutí a samozřejmě je malý nátok a s čištěním je konec, protože, když tam fouknete znovu tak z vrtu už nic nevyjde, jenom vzduch s párou. Další příklad airliftem fouknete do vrtu průměr 200 mm a víc, tady už je skoro jedno kolik je ve vrtu vody, velká vzduchová bublina tlačí vodu o váze tuna a víc, teď průměr + tíha vody + málo vzduchu a z vrtu ani kapka vody. Ale za to je vrt pořádně rozmíchán ale jen do chvíle vytáhnutí trubky a ponoření čerpadla a sediment, ten nejtěžší je na dně a zůstal jen jemný a kal. výsledek samozřejmě můj názor, účinnost na hranici - hezký efekt a pozor při tomto čištění je možnost poškození potrubí vysokým tlakem vzduchu, hlavně v místech perforací, může dojít roztržení plast. potrubí a tím dojde k trvalému a nenávratnému poškození vrtu.
2, plavením - do vrtu se vhání voda tlakovým čerpadlem v polyetylenové trubce na dno vrtu a tam rozrušuje usazený sediment společně s trubkou, který taky slouží jako hrot - účinnost vynikající sediment s kalem je tlačen vodou ven z vrtu pod ohromným tlakem. Ale i tady jsou určité nedostatky, ty se netýkají přímo účinnosti ale kde s vodou z vrtu, který se valí jak přívalová vlna a zaplavuje okolí vrtu a hlavně pod vrtem kde je spád. Zaplavená zahrada od souseda, sediment a kal tam kde jsme ho nechtěli. Vyústění vrtu, uvnitř objektu, udělaný zásek ve stylu dvou skruží do hloubky 2m a pak teprve vrt - problém jak a kde s vodou co vytýká z vrtu, jde zpátky do vrtu.
Stačí zase velký průměr vrtu a účinnost začíná klesat, protože tolik vody není po ruce.
3, čerpáním vibračním čerpadlem (Malyšem, Rob-2) - patří za méně účinné z důvodu vibracím a vstupním otvorům v čerpadle, je schopno vytáhnout jen nepatrné velikosti písku. Je to časově náročné a co je na této metodě nebezpečné jsou ty vibrace které jsou schopny ještě více ucpat pramínky které zásobují vrt vodou. Jakékoliv vibrace jsou pro okolí vrtu opravdu nebezpečné - udusávají zeminu (podloží) vrtu a tím se může stát, že se vrty stanou ještě méně vydatnými. Při spuštění čerpadla na dno vrtu se stává čerpadlo neovladatelné a tím se stane, že se opírá o stěny vrtu kde jsou zhotoveny perforace většinou řezané elektrickou bruskou s tenkým kotoučem a tím dochází uvolnění větších kusů sedimentu než které je čerpadlo schopno vytáhnout. Nechci zde probírat jestli vrtaři to dělají správně, že místo originálních perforací řežou do trubek zářezy kterýma se sype písek do vrtu, možná že situace při vrtání to vyžaduje opravdu nechci jejich postupy a práci hodnotit ale podle mých zkušeností to není to co by tam mělo být. Malyš se opravdu hodí jen na odčerpávaní vody ze zatopených prostor, tam je jeho místo, kde je neocenitelným pomocníkem ale do vrtů a studní je absolutně nevhodný. Ze zkušenosti vím kde přijedeme a je Malyš ve studni nebo vrtu je problém který si lidi sami způsobili a jsou bez vody. Na vině jsou hlavně prodejci, kdy uvádějí čerpadlo vhodné do vrtu, opak je pravdou absolutně nevhodné. Lidé tomu radí uvěří protože cena je super výtlak a množství dopravované vody taky a jsou spokojeni. Pověsí čerpadlo do vrtu a to si krásně vibruje a obrušuje plášť vrtu a vytváří vybroušené otvory kudy se začne po čase sypat písek a jíl s přitékající vodou, problém je na světě a teď kdo za to může? Pak otázky co se s tím dá dělat , půjde vytáhnout, a proč nám to nikdo neřekl, atd. - odpověď vrt je odepsaný na 90%, protože je k Malyšovi (nebo jiné vibrační čerpadlo) připojená levná zahradní hadice, přívodní kabel a někdy i šňůra a to vše je pro vytažení nanic hadici utrhne i starší žena kabel taky a za šňůrku ho nevytáhnete protože je čerpadlo udusané na dně vrtu v sedimentu (jako v betonu) ano někdy se podaří jej vytáhnout ale většinou ne a lidé jsou bez vrtu.
4, čerpání přímo ze dna vrtu speciálním čerpadlem, který rozmíchá na dně, sediment a kal tlačí ho ven z vrtu (odsáván). Je to velké množství písku, bahna a drtě z hloubení vrtu. I tato metoda má své úskalí, nedostatek vody v nátoku do vrtu a tak se musí čekat - toď vše. Kolem vrtu čisto, pozemek není promočen a voda je odvedena mimo pozemek, na pole, do kanalizace, do jímky nebo potoka. Hloubka vrtu použitelnosti této metody do 80 m a to už potom chce čas ale sediment a kal je pryč z vrtu
Samozřejmě každý obhajuje svou metodu. Zde jsem těmito řádky osvětlil můj názor na tyto metody. Každý ať si udělá obrázek.